Lots Of Choices To Make In Consolidated Election

Posted

Six of Montgomery County’s 20 municipalities have contested races for mayor or village president in the consolidated election on Tuesday, April 6, a ballot from which voters will also select township officials, library and park district officials, school board members, and public questions.

Sample ballots will appear in print the second week of March.

Residents in Donnellson, Litchfield, Nokomis, Taylor Springs, Waggoner and Witt will have a choice to make for mayor.

In Donnellson, the choices for village president are Pamella Short and John Dankoski.  Voters in that village also have five choices for three trustee seats: Kenneth Buckingham, Marjorie Jo Tate, Tyler Tarran, Barydon Mason and Elvira Rowe.

In Litchfield, Dwayne Gerl faces Steven Dougherty for Mayor.  Carol Burke is unopposed for city clerk, and for alderman, Marilyn Sisson is unopposed in Ward 1, as is Mark Brown in Ward 2 and Ray Kellenberger in Ward 4. Kassidy Paine is running as a write-in in Ward 3.

In Nokomis, Jake Leonard and Michael Holliday are the choices for an unexpired term as mayor, and Louis Stauder is running unopposed for an unexpired term as commissioner.

Michael Gonzalez and Harry Jackson are running for village president of Taylor Springs, where Elwin Saathoff, Linda Marsh and Patty Rufus are running unopposed for three trustee seats.

Waggoner has Ronald Eliason and Ronald Seaton as the choices for village president.  Angela Dyer, Billie Robinette and Cheryl Pope are unopposed for three trustee seats, but voters must choose between Dennis Cook and Mark Taylor for an unexpired trustee seat.

Witt has five contested city races, beginning at the top where three are running for mayor: Shawn Cady, James VanOstran and Timothy Taylor.  Voters must also choose between Nancy Hughes and Gail Bradshaw for city clerk, between Lyn Cady and John Bauerle for Ward 1 alderman, between Catherine Cady and Randall Lowe for an unexpired Ward 1 seat, and between Jay Martin and Cody Lee Cox for Ward 3 alderman.  Sonia Hodson is unopposed for city treasurer, Kaitlin Govaia is unopposed in Ward 2, and David Cearlock is unopposed for an unexpired seat in Ward 3.

Municipalities where candidates for office have no opposition are Butler, where Rickey Lane is running for village president, and Darrell Damm Jr., Debra Beeler, and Rachel Cunningham are running for trustee; Coalton, where Mike Havera is running for village president, Kay Cook for village clerk, and Mary Speier for trustee; Coffeen where Susan Middleton is running for an unexpired commissioner seat; Farmersville, where Douglas Orr is running for village president, and Phillip Fuchs, Tabetha Pritchard and Susan Aherin are running for trustee; Fillmore, where Rexdon Boliard is running for village president, and John Casterline and Brittany Marshall for Trustee, and Gavin Paradee for an unexpired trustee seat.

Also, in Harvel, where Cathie Downey is running for village president, and David Yard and Ronald Bergschneider are running for trustee; in Hillsboro, where Don Downs is running for an unexpired term as mayor; in Irving, where Kenda Caulk, Carl Taylor, and Aaron McCarty are running for trustee; in Ohlman, where Jackie Rakers is running for village president, and Jason Klein is running for trustee; in Panama, where Joseph McCario is running for village president, and Mike Knebel, Marvin Miller, and Douglas Martin are running for trustee, and Amy Mattox is running for an unexpired trustee seat; in Raymond, where Dennis Held is running for village president, and Bruce Poggenpohl and Mark Workman are on the ballot for trustee and Kendall Snyder is running as a write-in, and Greg Bernhardt is running for an unexpired trustee seat; in Schram City, where Albert Oberle is running for village president, Janet Stewart for village clerk, and Kelvin Stewart, Jerry Woods, and Dalton King for trustee; in Walshville, where Myrna McDonald is running for village president, and Ricky McDonald and Gary Applegate are on the ballot for trustee and George Guinn is running as a write-in; and in Wenonah, where Matt Bolyard and Tamara Waggoner are running for trustee.

Township

Voters in eight of the county’s 18 townships have contested races to decide: Audubon, Bois D’Arc, Grisham, Hillsboro, Pitman, Raymond and South Litchfield.

In Audubon Township, Dennis Pease (D) and Jeremy Eller (I) are running for highway commissioner.  Helen Archibald (R) is unopposed for supervisor, Jacqueline Rakers (R)  for clerk, and Charles Graden (R), Kenneth German (R), Connie Marley (D), and  Robert Burrus (D) are unopposed for trustee.

Five candidates are running for four trustee seats in Bois D’Arc Township: Rory Rossi (D), Liz Brown (D), John Welsh (D), Jonathan Yard (D), and Tom Elmore (R).  Robert Wagahoff (D) is unopposed for supervisor, Meredith Yard (D) for clerk, and David Stieren (R) for highway commissioner.

In Grisham Township, Tom Chappelear (D) and Rowdy Luck (I) are running for highway commissioner, and five candidates are running for four trustee seats: Jim Carroll (D), Trent Laughlin (D), John Chappelear (D), Michael Laughlin (D), and Charles David Logsdon (I).  Phyllis Volkmar (D) is unopposed for supervisor, as is Donna Luck (D) for clerk.

Ethan Murzynski (R) and Lynn Kurfiss (D) are running for highway commissioner in Hillsboro Township, where eight candidates are running for four trustee seats: Mark Hughes (R), Bard Paden (R), James Holliday (R), Jim Moore (D), Brad Green (D), Jennifer Anderson (D), Sally McCoy (D), and Taylor Cullison (I).  David Loucks (D) is unopposed for supervisor, as is Don Hamby (D) for clerk and Miles Harris (D) for assessor.

In Nokomis Township, the contested race is between two write-in candidates for highway commissioner, James Washburn and Phil Bailey.  Brenda Matthews (D) is unopposed for supervisor, as is Deborah Chumley (D) for clerk, and Pat Epley (D), John Bauer (D), Daryl Keiser (R), and Robert Battles (R) for trustee.

In Pitman Township, voters must choose between Leanne Farrar (D) and Susan Fuchs Holt (R) for township clerk.  Marla Hitchings (D) is unopposed for supervisor, Adam Waldeck (R) for highway commissioner, and Ken Gerlach (R), Glenn Rovey (R), Charles Travis Matthews (I), and Chad Daniel Millburg (I) for trustee.

Voters in Raymond Township have five choices for four trustee seats: Larry Wernsing (R), Michael Riggs (D), Pamela Lanter (D), William Held (D), and Darrell Pitchford (D). David Mulch (R) is unopposed for supervisor, Shelly Crawford (D) for clerk, and Kenneth Mondhink (D) for highway commissioner.

South Litchfield Township has three contested races.  Voters must choose between Tami Jett Burdell (I) and Katie Flitz (I) for supervisor, between Stella Turner (I) and Paula Miller (I) for clerk, and between Jason Flitz (I) and Richard Wendel (I) for highway commissioner.  Four candidates are unopposed for trustee: Louis Taylor (I), Dustin Ellinger (D), Steve Heyen (I), and Todd Bergman (I).

Those running unopposed for township office follow.

In Butler Grove, Scott Niehaus (D) is unopposed for supervisor, Stephanie Keiser (R) for clerk, Rickey Lane (D) for highway commissioner, and Paul Shepherd (R), Robert Adams (D), Kendra Lane (D), and Brian Laurent (D) for trustee.

In East Fork Township, Penny Harbert (D) is unopposed for supervisor, Mary Bone (D) for clerk, Stephen Voyles for highway commissioner, and Donald Huber (D), Scott Snow (D), Jake Blankenship (D) and Andrew Theriac (D) for trustee.

Fillmore Consolidated Township has Scot Usher (D) running unopposed for supervisor, Jeanna Lorton (D) for clerk, Brent Harrison (D) for highway Commissioner, and Kenneth Smith (D), Wade Moore (D), Braunda Hopwood (R), and Debbie Davidson (R) for trustee.

In Harvel Township, David Leonard (D) is unopposed for supervisor, Sharon Funderburk (D) for clerk, Robert Matli (D) for highway commissioner, and Mary Jane Krager (D), Sharon Lyons (D), Mark Meisner (R), and Timothy Lebeck (I) for trustee.

In Irving Township, Randy Singler (D) is running unopposed for supervisor, Torri Bennington (D) for clerk, Shawn Murray (I) for highway commissioner, and Phil Speiser (R), Kent Tuetken (R), Larry Reincke (D), and Marion Murray (D) for trustee.

In North Litchfield Township, Mary Werries (R) is unopposed for trustee, Christy Johnson (R) for clerk, Thomas Baker (R) for assessor, Daniel Peters (R) for highway commissioner, and Mary Beth Taylor (R), Larry Pezold (R), Jeff Thornton (R), and David Helgen (R) for trustee.

Rountree Township has Kenneth Folkerts (R) running unopposed for supervisor, Michael Franzen (D) for clerk, Jadrien DeWerff (R) for highway commissioner, and Kristopher Reynolds (D), Michael Hand (D), Bradley Cachera (R), and Mark Schweizer (R) for trustees.

In Walshville Township, Eric Barnsback (R) is unopposed for supervisor, Teresa Pezold (R) for clerk, Kenny Pezold (R) for highway commissioner, and Andrew Miller (R), Charles Roche (R), David Eilert (R), and Freddy Wasson (R) for trustee.

In Witt Township, Joseph Lowe (D) is running unopposed for supervisor, Carol Durbin (D) for clerk, Gary Yeske (I) for highway commissioner, and Russell Ulrici (D), Roger Miller (D), Bernard Hand (D), and Michael Cheek (D) for trustee.

Zanesville Township has Randi Riemann (R) running unopposed for supervisor, Jessica Armentrout (I) for clerk, Dennis Rosenthal (R) for highway commissioner, and James Littrell (D), William Beeler (D), Jeff Hampton (R), and Melvin Wempen Jr. (R) for trustee.

Dorothy Marshall (D) is running unopposed for mulit-township assessor in Bois D’Arc, Harvel, Pitman, and Zanesville.

School Board

There will be contested races in one of the four school districts headquartered in Montgomery County.

Five candidates filed for three seats on the Hillsboro School Board, but only two of the three candidates from Hillsboro Township can be elected: Nathan Kirby, John Lentz, and Kyle Putnam.  Barbara Mulch will appear on the ballot, but she has withdrawn from the election. Kassie Greenwood filed from Irving Township where one board member can be elected.

In the Litchfield School District, three candidates filed for three seats: Ron Anglin and Julie Abel from South Litchfield Township, and Gregg Hires from North Litchfield.

In the Nokomis School District, four candidates filed for four seats: Denny Bauman from Nokomis Township, Carl Fesser and Steven Janssen from Fillmore Township, and Carl Kettelkamp from Greenwood Township in Christian County.

In the Panhandle School District, only two candidates filed for three seats: Gabe Pope from Raymond Township and Scott Cowdrey from Pitman Township.

Montgomery County voters will also be casting ballots in for school board members in Auburn, Highland, Morrisonville, Mt. Olive, North Mac, Pawnee, Pana, Ramsey, Vandalia, and Bond County, where voters will also be asked “to issue bonds to fund phase 2 and future phases” of proposed improvement projects.

Voters will also be asked to select trustees in community college and on regional school boards.

Library And Park

Trustees are up for election in various library districts, as are commissioners in park districts, but none are contested.

Carol Rovey, Kathryn Elvidge, and Cheryl Hampton are unopposed for Farmersville-Waggoner Library Trustees; Martha Bray is unopposed for Grand Prairie of the West Library Trustee; Barbara Ellis, Chris Dahler, and Mark York for Litchfield Public Library Trustee; Allison Maretti and Lisa Billingsley for Nokomis Township Library Trustee, and Christine Ukena for an unexpired term there; Barbara Golitko and Connie Miller for Witt Township Library Trustee; and Nancy Slepicka is on the ballot and Terry Trader is running as a write-in for Hillsboro Area Public Library Trustee.

For park district commissioner, Robert Corrado, Sherry Bergschneider, Brian Kulick, and Jeff Heyen are running for full terms in the Litchfield Park District and Shane Grammer is running for an unexpired term; Edward Hassebrock Jr., Tyler Batty, and Brandon Andrews in the Nokomis Memorial Park District; and Marla Hitchings in the Pitman Township Park District.

Public Question

Voters in Nokomis Township will be asked to answer a yes-or-no public question: “Shall Nokomis Township levy a tax at a rate not to exceed .10% of the value of all taxable property in the township to control, maintain and purchase land and construction of necessary buildings for Nokomis Cemetery?”

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment